Akademia Trzeciego Wieku w swojej działalności szczególnej uwadze poświęca integracji polskich uniwersytetów i akademii trzeciego wieku działających za wschodnią granicą. W bieżącym roku odbyło się już XI Europejskie Spotkanie UTW. Szczególnie długoletnie kontakty ATW łączą z uczelniami trzeciego wieku zza wschodniej granicy, a na uwagę zasługuje współpraca z uczelniami w Wilnie.
Wyjazd zrealizowany został na zaproszenie Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wilnie. Członkowie tej uczelni w swojej działalności poszerzają wiedzę o Polsce. Z wielkim zainteresowaniem przyjmują wiadomości o sławnych Polakach.
W czasie pobytu w Wilnie przedstawiciele naszej Akademii uczestniczyli w spotkaniu z członkami Akademii Trzeciego Wieku w Wilnie, gdzie członkinie chóru w trakcie koncertu wykonały również utwory Feliksa Nowowiejskiego. Natomiast gospodarze zaprezentowali utwory z ich regionu. Było również wspólne śpiewanie i wymiana doświadczeń.
W następnym dniu pobytu uczestniczyliśmy w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Polskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku (założony w 1994r.). W programie było wspólne wykonanie Gaudeamus Igitur przez chóry PTUW i ATW. Obejrzeliśmy występy zespołów artystycznych gospodarzy. Wykład inauguracyjny pt. Feliks Nowowiejski – wielki kompozytor z Warmii” wygłosiła członkini chóru „De Nowo” Zofia Karzel. Wręczyła również płytę z kompozycją Feliksa Nowowiejskiego „Quo Vadis” , nagraną przez Warmińsko – Mazurską Filharmonię im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Ukoronowaniem spotkania był koncert chóru „De Novo”.
Spotkania z Akademią Trzeciego Wieku oraz Polskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Wilnie odbyły się w Domu Polskim w Wilnie. Uczestnicy spotkań zwracali uwagę na konieczność wypracowywania różnorodnych form ciągłej współpracy.
Maria Duch
Zdjęcia: Marian Baranowski